אני אומרת: אם כבר הפרדה – אז עד הסוף. נפריד בין כולם לכולם, ללא הבדל דת, גזע ומין, ונמנע חיכוכים מיותרים בין קבוצות שלא אוהבות לשבת ביחד וחוקיהן הפנימיים מחייבים אותן להגן על עצמן מפני קבוצות אחרות.
קודם כל, כמובן, נפריד בין יהודים לגויים. זה הרי הפך להיות הרציונל של המדינה. וכמובן – בין יהודים לערבים. ישיבה משותפת באוטובוסים לא רק שהיא לא נעימה – אלא היא גם מסוכנת. החיכוך מגביר את המתיחות ואת הסכנה לאלימות.
כמובן, נפריד גם בין לבנים ואתיופים. כידוע, בתי ספר רבים כבר עושים זאת – והגיע הזמן שהדבר יתבטא גם בתחבורה הציבורית, שהיא חשובה לא פחות ממוסדות החינוך.
וכמו מוסדות החינוך החרדיים, נפריד, כמובן, גם בין אשכנזים ומזרחיים. זוגות מעורבים וצאצאיהם יוכלו לשבת בשטח מיוחד באמצע האוטובוס, שיסומן בפסים: כמו שהזברה היא הכלאה מגוחכת של סוס ומעבר חצייה, כך גם האנשים האלה יסומנו בפספוס.

ובין סטרייטים והומואים – ברור, אין צורך להסביר. תארו לכם שגבר אמיתי ישב ליד הומו וזה יתחכך בו!
הפרדה נוספת, הכרחית, בין אנשים בריאים ומוגבלים למיניהם: נכויות, מחלות נפש, שפעת החזירים – כולם יישבו בנפרד. שיהיה יותר נעים ופחות מסוכן. וכללי ההיגיינה מחייבים.
שלא לדבר על עשירים ועניים. כלומר – בין מי שמשתכרים מעל סכום מסוים ומי שמשתכרים פחות. לא מכובד להכריח אזרחים שמשתכרים יפה ומוצאים את עצמם משום מה באוטובוס לחלוק ספסל עם עניים, או אפילו הומלסים. זה לא מריח טוב.
עוד לא גיבשתי בדיוק את הפתרון המעשי: אחרי שהאוטובוסים יחולקו לעשרים מחלקות נפרדות, צריך יהיה לקבוע איך עוברים מחלק אחד למשנהו  בדרך אל הדלת בלי להפריע את מנוחת הנוסעים בחלקים האחרים. אבל זוהי בעיה טכנית, וכידוע – אין דבר העומד בפני הרצון.

מה תכליתו של התרגיל הדמגוגי הזה? להבהיר ל"ליבראלים" למיניהם את ההבדל התהומי בין יחסם להפליה נגד ערבים, יהודים מזרחיים, הומואים ואנשים עם מוגבלויות – ובין יחסם להפליה נגד נשים. התייחסות מפורשת להפרדה בין אשכנזים ומזרחיים, יהודים וערבים, בריאים ונכים מעוררת אי נוחות פיזית ממש, מבוכה וזעם על הכותבת. אבל דיבור על הפרדת נשים והושבתן במושבים האחוריים נתפס על ידי "ליבראלים" רבים כאפשרי, לגיטימי, ושייך ל"פלורליזם תרבותי" ו"רב תרבותיות". ומה הפלא: בירכתי התודעה, נשים ישבו, מאז ומעולם, ב"עזרת הנשים" בבית הכנסת, מאחורי הוילון ובנפרד, אז לא קשה לעכל את ישיבתן הנפרדת גם באוטובוס. אז לא, אין הבדל: הפליה היא הפליה היא הפליה. ומי שלא חש את אי הנוחות הגופנית למקרא אפשרות ההפרדה בין נשים לגברים – שיחוש אותה לגבי אשכנזים ומזרחיים ויעביר את התחושה גם אל ההפליה על בסיס מין. בבקשה לתרגל.

ראו הקמפיין נגד ההפרדה באוטובוסים של הקרן החדשה לישראל