שמחות ושמחים להשתמש בצירוף המכובס "שיוויון מגדרי" במקום "שוויון האישה" הטרחני, או "מעמד האישה" הארכאי? אז הנה דוגמא מובהקת ומוחשית כיצד זה הופך לבומרנג נגד ציבור הנשים, מתנה לציבור הגברים.

בשירות המדינה (היה) קיים תפקיד של "ממונה על מעמד האישה". בכל אחד ממשרדי הממשלה מונתה אחת העובדות (בעלת ותק וכישורים מתאימים), בנוסף לשאר תפקידיה, להיות גם הממונה על מעמד האישה. תפקידה (היה) לארגן פעילויות הסברה וחינוך, לחגוג את יום האישה הבינלאומי ב-8 במרץ – כמו גם את יום האלימות נגד נשים ב-25 בנובמבר, וכמובן להתייחס לקשיים והצרכים של ציבור עובדות המשרד. כידוע, בשירות המדינה עובדות רבות, שלמרות מצבן המשופר בהשוואה לעובדות המגזר הפרטי – סובלות מקיפוח ואפליה ביחס לגברים עובדי המדינה. הן עובדות יותר במשרות חלקיות, בתפקידים זוטרים יותר, בשכר נמוך יותר, ובעיקר – נהנות הרבה פחות מתוספות שכר שונות ומקידומים.

אז ישבה ממשלת ישראל על המדוכה וחשבה – איך אפשר לחזק את מעמד הממונה על מעמד האישה; איך לתת לתפקיד יותר כוח, משמעות ושיניים? והתשובה ברורה: נפקיד אותו בידי גברים! כך יהפוך התפקיד מ"שטותי" ל"רציני", וגם, באותה הזדמנות, נוכל להפוך אותו לדרך נוספת להיטיב קצת את מצבם של הגברים עובדי המדינה. כי הרי הגברים עובדי המדינה הם המפרנסים העיקריים של משפחותיהם (ש"בראשן" הם עומדים, מדרך הטבע), ולכל עובד מדינה יש אישה בבית, שתהנה מתוספת ההכנסה של "בעלה", שיוכל להנות מעכשיו, בנוסף ל"תוספת כוננות" גם מתוספת על כך שיהיה ממונה על מעמד האישה! אבל מוזר להגדיר גבר כממונה על מעמד האישה, זה לא עובר טוב, אז נשדרג את השם ונהפוך אותו ל"ממונה על שוויון מגדרי ויועץ/ת המנכ"ל לקידום נשים!"

נשמע הזוי? בדיחה גרועה? מה אני יכולה לעשות? זו המציאות, שכידוע עולה על כל דמיון… ביום 29 לאוקטובר יצא מנציבות שירות המדינה מכתב לכל שירות המדינה, שפותח כך:

"בעקבות עבודת מטה נרחבת בנושא, ובהתאם להחלטת ממשלה מספר 1697 מיום י' בסיון התשע"ד, (8.6.2014) אשר אימצה את המלצות דו"ח שטאובר לקידום נשים בשירות המדינה, הוחלט לבנות תאור תפקיד לממונה על מעמד האישה. דגשים לגבי תיאור התפקיד: א. שם התפקיד שונה מ"ממונה על מעמד האישה" ל"ממונה על שוויון מגדרי ויועץ/ת המנכ"ל לקידום נשים"; שם האגף לקידום ושילוב נשים אף הוא ישונה בהתאם; ב. איוש התפקיד – התפקיד ייפתח גם בפני גברים…."

וכך נפתרו בבת אחת מספר בעיות: נפטרנו מהשם המכביד "ממונה על מעמד האישה", והמרנו אותו במשהו הרבה יותר עדכני ונוצץ (ועמום ומתיפיף) "ממונה על שוויון מגדרי"; פתחנו אפיק נוסף לגברים לקבל תוספת פיקטיבית (כי מי יבדוק אם ממונה על שוויון מגדרי באמת עשה משהו…); שידרגנו את התפקיד והוספנו לו את התואר "יועץ/ת המנכ"ל", כי בכל זאת – אם גבר עושה תפקיד נוסף, צריך שזה יישמע מכובד; נתנו לתפקיד יוקרה ושינייים, כי עכשיו הוא יהיה יותר גברי ופחות נשי.

אז מי צריך אלימות נגד נשים כשיש לנו החלטת ממשלה, ונציבות מדינה, ומערכת שלמה שמקדישה אנרגיה ומשאבים לקידום גברים, הנצחת סטראוטיפים מיניים וסיכול פעילות לקידום מעמד האישה! ותודה מיוחדת לכל הנשים (שהן בודאי מומחיות למגדר, לא פמיניסטיות, חלילה), שמן הסתם השתתפו במלאכה ונתנו לה את ברכתן (כלומר – שימשו את עלה התאנה . בתקווהשיפיקו מזה משהו לעצמן). במילים פשוטות: רבקה שקד לא היתה נותנת לזה לעבור. בגלל זה היא כבר לא שם, אלא מתהפכת בקברה. ואת מקומה תופסות, למרבה הבושה, משתפיות ליגה ג'.