בימים האחרונים, כשהמתח סביב המירוץ לנשיאות ארצות הברית מגיע לשיאו, יצא “לאקרני” האינטרנט סרט חדש, הזוכה בתשומת לב בינלאומית רבה: “מי תוקע את פיילין”. על פי הדיווחים העיתונאיים, סרטון הפורנו מציג לראווה שחקנית שמבנה גופה מזכיר את המועמדת להיות סגנית נשיא ארצות הברית, כשלראשה תסרוקת פיילין, לעיניה משקפי פיילין, ולגופה חליפות פיילין מחוייטות (אם כי בודאי יקרות הרבה פחות מן המקור…).
 
אין לי אף מילה טובה לומר על שרה פיילין. קשה לי לחשוב על עמדות, תפיסות או השקפות עולם שאנו חולקות. מעבר לכך, קשה לי לחשוב על אדם בעל כישורים פחותים משלה לתפקיד שעליו היא מתמודדת. עצם העובדה שהיא אישה אינה עושה אותה מועמדת מתאימה, או אפילו סבירה, לכהן באחד התפקידים בעלי העוצמה בעולם. גם נשים, כמו גברים, צריכות להכיר במגבלות יכולותיהן. ולגופו של עניין, כמו גברים, גם נשים אשר מתנגדות לזכות האישה לגופה ומצדדות בציד (כלומר ברצח חסר הצדקה של יצורים חפים מכל פשע), לא יזכו באהדתי. אבל כל זה אינו רלבנטי לסרט הפורנו. כל כוונתי בחשיפת יחסי לפיילין היא להדגיש כי איני נחלצת להגן על כבודה משום שאני רוצה לראותה סגנית נשיא ארצות הברית ואני חוששת שהכתם על כבודה יפגע בסיכוייה. אני קוראת לשים לב לתופעת הזילות של מעמדה באמצעות “הזניתה” למרות שאיני רוצה לראותה בתפקיד. כי הסוגיה חוצה עמדות פוליטיות, וחלה על כל אישה באשר היא אישה.
 
אז מה פתאום סרטון פורנו על שרה פיילין? כי זה משעשע. כי זה מסקרן, ומרגש, ומגניב. אבל אם נלך צעד מעבר לשעשוע ולסקרנות, התשובה נעימה קצת פחות: סרט הפורנו על שרה פיילין הוא אמצעי לשכח את החרדה הגברית שמא אישה אכן עלולה להיות אחד האנשים החזקים בעולם, ויום אחד – אולי האדם החזק ביותר בעולם.
 
בין אם אנו מזדהים עם עמדותיה ובין אם אנו סולדים מהן, שרה פיילין בהחלט יכולה להיות מנהיגת העולם כולו. היא יכולה להיות אישה בעמדת כוח חסרת תקדים. היא יכולה, לפחות באופן סמלי, להפוך על ראשו את הסדר החברתי הפטריארכלי, המוכר והשגור כל כך, על פיו גברים הם בראש הפירמידה ונשים מתחתיהם. ולכן היא מעוררת בדיוק את החרדה שעוררה בזמנה ושתי מלכת פרס ומדי, כשנהגה כמלכה, וסרבה להופיע בפני אורחי המלך אחשוורוש ולהראות להם את יופיה: “כי יצא דבר המלכה על כל הנשים להבזות בעליהן בעיניהן באמרם המל אחשורוש אמר להביא את ושתי המלכה לפניו ולא באה”.
 
אז מה הפתרון? כיצד מרגיעים את החרדה מפני מלכה אשר שוררת בארצה ועושה כטוב בעיניה ולא כטוב בעיני המלך? מפשיטים אותה, ומכניסים אותה לסרט פורנו. סרט המרגיע ומבהיר שהיא יכולה להופיע מעל כל במה ואולי אף להגיע להנהיג את העולם, אבל כל כולה נקבה, וכל גבר שפין בין רגליו יכול “לתקוע” אותה, וכך להכניעה ולשלוט בה. גם אתה, אחרון ה”לוזרים”, שבחירתה של אישה לתפקיד כה רם עלול לאיים על הדימוי העצמי שלך, המושתת על הידיעה שתור גבר, אתה בכל זאת שווה יותר מנשים. אז הנה, לא לדאוג: ראה במו עיניך שהפין בין הרגליים ימשיך להעניק לך את היתרון המוחלט, כי פיילין תוסיף לעד להיות בסך הכל נקבה. אולי אתה לא יכול להבחר לנשיא ארצות הברית, או אף לסגנו, אבל אתה יכול “לתקוע” את הסגנית, כי יש לך את מה שצריך.
 
כידוע, סרטי פורנו, כמו קניית שירותי מין מנשים מוזנות, אינם באמת לשם הסקס; הם לשם הכוח, הדימוי העצמי, הבטחון העצמי, ושימור הסדר החברתי הפטריארכלי. נשים מוזנות, בין ברחוב, ב”מכון ליווי”, או בסרט פורנו, הן הסמל המרגיע והמנחם שאין מה לדאוג: נשים, כל הנשים, הן בסך הכל זונות; בסך הכל נקב שאפשר “לתקוע”, לשלוט בו, להשתרר עליו, ולהרגיש אחלה גבר, כלומר חזק, שולט. נשים מוזנות, בין ברחוב, ב”מכון ליווי” או בסרט פורנו, הן הקרבנות שמשלמות את המחיר עבור הצורך הגברי לשמר את תחושת הכוח והעליונות. כשאי אפשר “לתקוע” אחת מאיתנו – הן משמשות כתחליף זמין, רק מפני שבמקרה הן חלשות יותר.
 
אגב, ללהק את פיילין בסרט פורנו שייך לאותה קטגוריה כמו לקרוא למועמדת לראשות מפלגה “ציפורה” כדי להקטין אותה, לבזות, ללגלג. סרט הפורנו פשוט הולך עד הסוף. נקווה שברק הבין מתגובת הציבור שהתרגיל שקוף מדי, ושמרוץ הבחירות שלנו לא יניב סרטי פורנו.   
 

     * * *

 דברים אלה פורסמו היום במדור דעות  של עיתון Ynet ועוררו סערת רוחות בקרב המגיבים. למעשה, איני זוכרת שום נושא אחר שעליו כתבתי שם שהצליח להוציא מן הקוראים תגובות יצריות כל כך. אין צורך לומר שמרביתם המוחלטת של המגיבים מבטלים את דברי מכל וכל ומכתירים אותם (הפלא ופלא) כויקטוריאניות פמיניסטית חולנית, היסטרית ושונאת חיים וסקס (מקורי מאוד…). מרתק לראות עד כמה טענה פמיניסטית די בסיסית, שאינה מחדשת דבר אלא רק מדגימה דברים ידועים על דוגמא אקטואלית מן המציאות הפוליטית, מצליחה לשלהב יצרים ולהוציא מאנשים חרדות עמוקות בצורת זעם ושנאה. כמעט שווה עיון בטוקבקים, כמחקר סוציולוגי. (אגב, למי שתוהים בעקבות התגובות: 1. נכון, יצרני ההזניה המתועדת התכוונו לעשות כסף; אבל למה אנשים מוכנים לשלם כסף כדי לראות איך “תוקעים” את פיילין? למה אף אחד לא מנסה לעשות כסף מסרט פורנו על אובמה? גם הוא די סקסי, לדעת רבים ורבות בארצות הברית. 2. לא אני החלטתי לקרוא לסרט “מי תוקע את פיילין” – זהו שמו המסחרי, כפי שכתבתי בראש הדברים… אם הכותרת מעידה על שנאת מין וגישה פרימיטיבית ליחסים בין נשים וגברים – זו בדיוק עמדת מייצרי הסרט, ודווקא לא שלי…3. וכן, יש “יצירות” כאלה גם על הילרי קלינטון ועל קונדוליסה רייס. אבל לא על בוש או על צ’ייני או על מקקיין).