כמו כל שנה מגיע ה-25 בנומבר, יום המאבק באלימות נגד נשים. השנה הוא עומד בסימן חשבון נפש על ארועי השנה החולפת, ובראשם העיסוק הציבורי והתקשורתי בפרשיות משה קצב וחיים רמון: האם העלו הפרשיות את המודעות לתופעת האלימות המגדרית? האם חידדו את הרגישות לזהות את האלימות על ריבוא פניה? האם הגבירו את הנכונות להתלונן על מקרי אלימות? האם הפחידו נשים והרתיעו? האם יש בהם כדי ללמד על התקדמות של החברה הישראלית – או המשך הפקרת הנשים לאלימות גברית – או אולי הליכת צעד אחד רחוק מדי, עד כדי פרנויה קבוצתית? בעשרות, או מאות ארועים נדונים דברים אלה – ורבים אחרים. באחד מן הארועים בהם היתה לי הזכות לנכוח, האירוע העיקרי של ארגון נעמ”ת, שהתקיים בתל אביב ביום רביעי, הציגה יו”ר נעמ”ת, עו”ד טליה לבני, נתונים של סקר חדש, על פיהם 75% מהציבור רוצים לראות טיפול פלילי במקרים של הטרדה מינית (ולא טיפול משמעתי במקום העבודה), ו-85% מן הנשים טוענות שאלו הוטרדו – היו מתלוננות. אלו נתונים מעניינים, שראוי לתת עליהם את הדעת ולבחון את משמעותם. וחשוב עוד יותר: בברכתו של עופר עיני, הכריזה טליה לבני מעל במת האירוע כי נעמת תפעל להקים, ביחד עם המעסיקים, בית דין משמעתי בו ידונו באופן מקצועי ויסודי תלונות על הטרדות מיניות במקום העבודה. יוזמה זו עשויה להיות המהפכה החשובה ביותר בתחום זה מאז חקיקת החוק, לפני עשור.
 
בתוך כך, מתגלה שלמרות השנים הרבות של ציון יום המאבק באלימות, עדיין, אפילו הגופים הפרוגרסיביים והמודעים ביותר לסוגיות של צדק חברתי בישראל – מתעלמים מן היום, ועמו עם הסוגיה שהוא מעלה. שלום עכשיו בחרו לקיים הפגנה בעד השלום דווקא ביום המאבק; דורית אברמוביץ רואה בכך השתקה טיפוסית, הפעם של חוגי השמאל המתיימר להיות רגיש לאי צדק חברתי, אך ממשיך לייחס את המושג “בטחון” רק להקשר המדיני הצבאי ולא לזה הפנימי, המגדרי. נשים מגנות את “הקשת החדשה”, תנועת שמאל מזרחית, המחוייבת לצדק חברתי, שבחרה לערוך ערב לרגל צאת ספר מאמרים חדש דווקא ביום המאבק. יש לקוות שהגופים הללו יקשיבו לתרעומת המוצדקת, וימצאו דרכים לציין את יום המאבק באלימות נגד נשים.
 
לבסוף, שני ארועים לציון יום המאבק שיתקיימו ביום ראשון בירושלים וביום שני בחיפה (בהם אשתתף).
 
ביום ראשון, ה – 25 לנובמבר, קול האישה ביחד עם סינמטק ירושלים מקיימים ערב בסדרת “נשים יוצרות וכותבות”. הערב יוקדש לספרי החדש, “כבוד אדם וחוה: פמיניזם ישראלי, משפטי וחברתי”, שעוסק רובו בסוגיה השונים של האלימות נגד נשים. הערב יתחיל בקבלת פנים ב-7:30, הפנל, בהשתתפותן של ד”ר אריאלה אזולאי, ד”ר אורית קמיר וחיה שלום, ב- 8:00, ולאחר מכן, ב-9:30 יוקרן הסרט (העלילתי) “ארץ קרה”, המשחזר ארוע של הטרדה מינית בארצות הברית שהביא להתפתחות הפסיקה האמריקאית בתחום זה. (ניתן לקנות כרטיסים לארוע ולסרט ב – 20ש”ח במקום 35 על ידי פניה מוקדמת לקול האישה, ירושלים, טלפון 02-6222455. למנויות ומנויי הסינמטק הכניסה חופשית).
 
ביום שני, ה- 26 לנובמבר,  ב- 4:45, אירוע של לשכת עורכי הדין, חיפה, ומועצת הנשים שליד עיריית חיפה בבית הפרקליט חיפה, שד’ בן גוריון 6, בנין ה”סיטי סנטר”, בנושא “רצח, כבוד ומשפחה”. מנחה טלי ליפקין שחק.